SIBO, IMO, SIFO – różnice dietetyk Poznań

SIBO, IMO, SIFO
Powszechnie znany termin SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) to zaburzenie mikrobioty jelitowej, które charakteryzuje się nieprawidłowym rozrostem bakterii w jelicie cienkim. Taka sytuacja może wynikać z pojawienia się w jelicie cienkim bakterii, które normalnie przebywają w jelicie grubym lub z nadmiernego rozwoju gatunków bakterii, które zazwyczaj występują w jelicie cienkim w bardzo niewielkiej ilości, a w przypadku SIBO nadmiernie się rozrastają.
W ostatnim czasie (obok SIBO) pojawiły się nowe terminy związane z zaburzeniami mikrobioty jelitowej, takie jak IMO oraz SIFO.
IMO (ang. intestinal methanogen overgrowth) odnosi się do sytuacji, w której mikroorganizmy jelitowe produkują nadmierną ilość metanu. Metanogeny, czyli archeony to jednokomórkowe, beztlenowe mikroorganizmy, podobne pod względem budowy do bakterii, które produkują metan. Ponieważ za IMO odpowiadają właśnie archeony, a nie bakterie, według obecnych wytycznych przerost metanogenów w jelicie definiowany jest jako osobne schorzenie, czyli IMO. Metanogeny do wytworzenia metanu potrzebują wodoru. Jego źródłem w jelicie cienkim jest fermentacja węglowodanów pod wpływem bakterii. W związku z opisanym procesem i zależnościami – SIBO i IMO często występują łącznie.
Objawy IMO:
- Wzdęcia
- Bóle brzucha
- Zgaga
- Nudności
- Zaparcia lub biegunka
- Uczucie pełności w żołądku
- Uczucie niepełnego wypróżnienia
- Zmiana zapachu stolca
SIFO (ang. small intestinal fungal overgrowth) odnosi się do sytuacji, w której to grzyby rosną w nadmiernych ilościach w jelicie cienkim. Zazwyczaj jest to wynik zaburzeń równowagi mikrobiologicznej w jelitach. Najczęściej diagnozowana przyczyna SIFO to rozrost grzybów z gatunku Candida albicans – nawet do 84% przypadków. Jednak należy pamiętać, że poza kandydozą jelita, czyli chorobą wywołaną grzybami z rodzaju Candida, w SIFO mogą zostać wykryte inne rodzaje i gatunki grzybów. SIFO powinien być diagnozowany jako odrębne schorzenie.
Oto niektóre z możliwych objawów SIFO:
- Bóle brzucha
- Wzdęcia
- Zgaga
- Nudności
- Zaparcia lub biegunka
- Gazy
- Uczucie pełności w żołądku
- Osłabienie
- Zmęczenie
- Bóle głowy
- Niepokój
- Problemy skórne, takie jak trądzik lub łuszczyca
Podsumowując, SIBO/IMO i SIFO to różne stany chorobowe, które mogą powodować wystąpienie podobnych objawów. Przyczyną jest nadmierny wzrost różnych mikroorganizmów w jelicie. Leczenie tych chorób, w zależności od ich typu, może wymagać zastosowania odmiennej antybiotykoterapii, diety, ziół, probiotyków lub innych metod terapeutycznych. W celu postawienia właściwej diagnozy i skutecznego leczenia, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych.