TELEFONICZNE ZAPISY OBSŁUGUJE CENTRUM ZDROWIA AGVITA tel. 533 336 877 (9.00-18.00, pn-pt).

Samodzielne zapisy

Nietolerancja laktozy

Laktoza to dwucukier (składa się z glukozy i galaktozy) występujący w mleku wszystkich ssaków, także w mleku kobiecym.­­

W jelicie cienkim znajduje się enzym o nazwie laktaza, który umożliwia rozkład laktozy na składowe cukry i wchłonięcie ich do układu krwionośnego. Niestety u części populacji występuje obniżona aktywność tego enzymu, w czego konsekwencji w jelicie grubym dochodzi do fermentacji laktozy przy udziale bakterii (do kwasu mlekowego, dwutlenku węgla, wodoru, metanu) i wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości (kurczenie, przelewanie, ból brzucha, gazy, wzdęcia, czasami biegunka). Mówimy w takim wypadku o nietolerancji laktozy. Nasilenie objawów zależy od stopnia niedoboru laktazy. U człowieka najwyższa aktywność tego enzymu występuje u noworodków i niemowląt karmionych piersią, później stopniowo zmniejsza się z wiekiem i u większości dorosłych osiąga zaledwie 10% aktywności pierwotnej. U osób dobrze tolerujących laktozę wraz z osiągnięciem wieku podeszłego również rozwija się nietolerancja.

Przyczyną schorzenia jest obniżona aktywność laktazy, czyli hipolaktazja uwarunkowana genetycznie, a także wtórny niedobór laktazy spowodowany działaniem czynników chorobotwórczych na błonę śluzową jelita cienkiego. Może też występować całkowity niedobór laktazy (uwarunkowany genetycznie – bardzo rzadki).

Utrzymanie wydzielania laktazy w dorosłym życiu to genetyczna cecha, różniąca się pomiędzy poszczególnymi populacjami. Szacuje się, że w Polsce ok. 30% dorosłej populacji może mieć obniżoną aktywność laktazy. Dla kontrastu w Anglii ten odsetek wynosi zaledwie 5%, a w Wietnamie nawet do 100%. Uważa się, że allele genów niosące utrzymującą się u dorosłych tolerancję na laktozę były rzadkie, a rozpowszechniły się dopiero wtedy, kiedy ludzie udomowili bydło i zaczęli korzystać z jego mleka.

 

 

W przypadku nietolerancji, w zależności od nasilenia dolegliwości, można wdrożyć trzy typy postępowania: całkowitą rezygnację z produktów zawierających laktozę lub ograniczenie spożycia produktów zawierających laktozę lub zastosowanie preparatów farmaceutycznych zawierających enzym laktazę.

Dla osób, które cierpią na hipolaktazję mam jednak pocieszające informacje: za zwyczaj skutki spożycia laktozy występują po przyjęciu jednorazowo 5-10 g. Oznacza to, że produkty zawierające w porcji mniejsze ilości laktozy można spożywać bez obaw.  Należy pamiętać, że dawki należy określić indywidualnie, czasem będzie to maksymalnie np. 5 g czasem 15 g.


10 g laktozy zawiera:

100 g mleka zagęszczonego
200 g mleka krowiego / owczego
200 g jogurtu naturalnego / owocowego (z dodatkiem mleka w proszku!!!)
230 g mleka koziego
250 – 322 g śmietany 9% - 30% tł.
200 g maślanki 0,5% tł.
240 g kefiru 2% tł.
300 g serka ziarnistego
320 g sera białego chudego i półtłustego
500 g serka homogenizowanego
500 g serka fromage
1000 g sera feta
1000 g sera topionego
Sery żółte zawierają śladowe ilości laktozy!


Produkty, których powinny unikać osoby z hipolaktazją to przede wszystkim mleko, jogurty (zwłaszcza z dodatkiem mleka w proszku – a  jest często dodawane) i śmietany, ponieważ standardowa porcja zawiera sporą ilość laktozy. Mimo obecności laktozy, dobrze tolerowane jest mleko fermentowane w postaci kefirów, maślanki lub zsiadłego mleka. Zawarte w tych produktach bakterie są zdolne do wytworzenia laktazy, i przekształcenia laktozy w kwas mlekowy.

Na  naszym rynku dostępne są mleko i przetwory mleczne bez laktozy. Wadą tych produktów jest stosunkowo wysoka cena. Przykładowo 1 l mleka bez laktozy kosztuje od 4 zł do nawet 13 zł. Mleka takie zawierają także więcej sacharozy w celu polepszenia smaku. Niemniej jest to dobry produkt dla osób (z nietolerancją laktozy ) niewyobrażających sobie życia bez mleka i jogurtów.

Choć osobiście nie jestem zwolennikiem przyjmowania środków farmaceutycznych, można również kupić za kilkanaście złotych preparaty z enzymem laktazą i jeść bez ograniczeń wszystkie produkty lub wspomagać od czasu do czasu ich trawienie w wyjątkowych sytuacjach np. na przyjęciach czy w podróży, gdy dobór odpowiednich posiłków może być utrudniony.

Pin It

  • Przygotowanie do pierwszej wizyty

    1. Przynieś swój spisany jadłospis z 2-3 dni (godzina, posiłek, ilość): WZÓR
    2. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe i posiadasz wyniki badań z nimi związane, przynieś je na wizytę
    3. Przed analizą składu ciała: miej na sobie lekką odzież, nie uprawiaj sportu, nie spożywaj posiłków i nie pij nadmiernej ilości płynów 2h przed badaniem. Przeciwwskazania: ciąża, rozrusznik serca

    Przebieg wizyty

    Wizyta pierwsza

    1. Wywiad chorobowy
    2. Analiza składu ciała
    3. Wywiad żywieniowy
    4. Omówienie zaleceń żywieniowych (jeśli badania nie będą potrzebne)

    Jeśli badania nie będą potrzebne, możliwe jest opcjonalne opracowanie zaleceń dietetycznych w formie pisemnej (w ciągu maksymalnie 5 dni roboczych za dodatkową opłatą, szczegóły w cenniku)

    Wizyta kolejna (gdy na pierwszej wizycie skierowano na badania)

    1. Analiza wyników badań
    2. Analiza składu ciała
    3. Omówienie zaleceń żywieniowych
    4. Opcjonalne opracowanie zaleceń dietetycznych w formie pisemnej (w ciągu maksymalnie 5 dni roboczych za dodatkową opłatą, szczegóły w cenniku)

    Kolejne wizyty kontrolne w zależności od problemu mogą występować co 1-6 miesięcy.

    Wykrywanie nietolerancji pokarmowej

    Przeprowadzenie czułych testów na nietolerancję pokarmową pozwala ustalić, jakie składniki spożywanych pokarmów wywołują niepożądane skutki.

    Dieta a stan zdrowia

    Związek diety z kondycją zdrowotną oraz całościowym samopoczuciem jest bardziej ścisły, niż może się to wydawać.

    Wspomaganie dietą leczenia chorób

    Podstawą wspomagania leczenie większości chorób - przewlekłych bądź czasowych - jest ustalenie odpowiedniego żywienia.

    Dietetyk IBS Poznań - DIETETYK-MED - zapoznaj się z ofertą