WTORKI i CZWARTKI: konsultacje w gabinecie; PONIEDZIAŁKI i ŚRODY: konsultacje telefoniczne

PORADY

Dieta a reumatoidalne zapalenie stawów RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, gościec) jest przewlekłą chorobą zapalną, w której układ odpornościowy atakuje stawy. Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest ból, sztywność oraz obrzęk stawów rąk i stóp, ale zapalenie może dotyczyć także innych stawów.

Dieta a trądzik

Trądzik to choroba skóry, która dotyka nie tylko nastolatków, ale i dorosłych. Trądzik ma zwykle podłoże dziedziczne – u osób podatnych na zachorowanie gruczoły łojowe produkują więcej sebum a skóra nadmiernie rogowacieje. Złuszczony naskórek blokuje wtedy ujścia gruczołów łojowych, tworząc zaskórniki. Stają się one podłożem dla rozwoju bakterii znajdujących się w mieszkach włosowych.

Dieta i zioła a dobry sen

Twój sojusznik w walce z bezsennością tryptofan: to jeden z aminokwasów (czyli budulców białka) korzystnie wpływający na układ nerwowy. Pobudza produkcję serotoniny i melatoniny – hormonów, od których zależy dobry sen. Serotonina działa odprężająco, melatonina zaś reguluje dobowy cykl snu i czuwania. Tryptofan musi być dostarczony wraz z żywnością.

Czy można pozbyć się alergii?

Alergia to zaburzenie układu immunologicznego wywołane najczęściej przez czynniki środowiskowe. Dieta w alergii powinna być jak najbardziej organiczna, dobrana indywidualnie, gdyż między alergenami wziewnymi mogą zachodzić reakcje krzyżowe. Przy odpowiednio dobranej, indywidualnej suplementacji i diecie można znacząco złagodzić lub wręcz całkowicie pozbyć się objawów alergii wziewnej.

Dieta w niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy to zespół objawów wywołanych niedoborem hormonów produkowanych przez tarczycę. W zależności od źródłowej przyczyny choroby dieta może znacząco usprawnić procesy metaboliczne oraz samopoczucie.

Jakie suplementy warto brać?

Mamy do wyboru wiele form suplementów: w tabletkach, kapsułkach, żelach czy płynie. Pozornie nieistotne różnice w produktach mogą mieć istotny wpływ na skuteczność suplementacji a taką różnicą jest właśnie forma preparatu.

Laktoferyna – wielofunkcyjne, inteligentne białko

Laktoferyna to białko występujące w płynach ustrojowych i wydzielinach śluzowych. Wykazuje szereg różnego rodzaju aktywności, dlatego od kilkudziesięciu lat cieszy się szczególnym zainteresowaniem badaczy. Do tej pory udowodniono jej działanie immunomodulujące, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antywirusowe i przeciwpasożytnicze. Przypisuje się jej także działanie antynowotworowe.

Dieta i suplementacja a odchudzanie

Choć przyczyny nadwagi i otyłości nie muszą być związane z nieprawidłową dietą to nie da się ukryć, iż ma ona kolosalne znaczenie. Powinna być tak skomponowana aby nie powodowała wyrzutów insuliny, dostarczała wszelkich witamin i minerałów oraz nie powodowała ubytku masy mięśniowej. Możemy także wspomóc się naturalną suplementacją.

Algi - zdrowie z morza

Dzięki dużej zawartości chlorofilu glony wspaniale oczyszczają organizm. Mają zdolność do neutralizacji toksyn, wiązania metali ciężkich i odkwaszania organizmu (działają przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo). Metale ciężkie wiążą się z algami w taki sposób, że nie mają one możliwości przenikania przez ścianki jelita i nie są przyswajane przez organizm (błonnik pochodzący z alg nie ulega trawieniu). 

Toksyczne metale ciężkie w żywności

Metale ciężkie to jedne z najgroźniejszych substancji dla zdrowia ludzi. Mogą rozregulowywać układ immunologiczny, powodować mutację genów lub zmieniać ich ekspresję co w konsekwencji może prowadzić do alergii, chorób autoimmunologicznych i nowotworów.

Polskie super foods czyli nasza rodzima superżywność

Super foods (superżywność) to żywność pochodzenia naturalnego, szczególnie bogata w aktywne składniki, których wysokie stężania oddziałują dobroczynnie na nasz organizm. Powinna być to żywność świeża a co się z  tym wiąże występująca lokalnie. Co zatem możemy znaleźć na naszych rodzimych terenach? Czy istnieją zamienniki dla jagód goji czy nasion chia? Jak się okazuje mamy dość pokaźny wybór.